T. 65.1, s. 17-21

Physical and chemical properties of soil humus horizons in the Pole Mokotowskie Park in Warsaw

Iwona SZUMACHER
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: szumi@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0003-1419-0477
Michał KONOPSKI
Polska Akademia Nauk
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania
e-mail: konopski@twarda.pan.pl
ORCID: 0000-0002-5883-5831

Zarys treści: W latach 2006 i 2018 zostały przeprowadzone badania właściwości fizycznych i chemicznych poziomów próchnicznych gleb Pola Mokotowskiego w Warszawie. Wykazały one utrzymującą się zasobność w składniki odżywcze oraz optymalne warunki retencji wody dostępnej dla roślin. Pogorszeniu uległa struktura i układ gleby, w efekcie czego doszło do zaburzenia warunków wodno-powietrznych gleb. Przyczyną tego jest prawdopodobnie intensywne wydeptywanie i organizacja imprez masowych. W związku ze spodziewanym dalszym wzrostem antropopresji na Polu Mokotowskim i wynikając z niego niekorzystnym przekształceniem struktury utworów powierzchniowych, funkcja ekologiczna gleb będzie ulegać deprecjacji.

Słowa kluczowe: park miejski, Pole Mokotowskie, Warszawa, gleba, poziom próchniczny

Abstract: In 2006 and 2018, research was conducted on physical and chemical properties of soil humus horizons in the Pole Mokotowskie Park in Warsaw, Poland. As evidenced by laboratory testing on collected samples, soil richness in nutrients and optimal water retention conditions for plants have been maintained. However, the structure and composition of the soil have deteriorated, as a result of which soil water and air conditions are disturbed. The reason for this is probably intensified trampling and organizing mass events in the park. Due to the expected further increase in anthropopressure in the Pole Mokotowskie Park and the resulting adverse transformation in the structure of surface deposits, the ecological function of soils is expected to be depreciating.

Keywords: urban park, Pole Mokotowskie Park, Warsaw, soil, humus horizon

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Szumacher I., Konopski P., 2020, Właściwości fizyczne i chemiczne poziomów próchnicznych gleb Pola Mokotowskiego w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 17-21.

Wpłynęło: 15.12.2019
Zaakceptowano: 19.03.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in KONOPSKI Michał, SZUMACHER Iwona, Tom 65 zeszyt 1 and tagged , , , , , , , , , .